KRÓLEWNA W LŚNIĄCEJ ZBROI

Tytuł : Królewna w lśniącej zbroi

Autor : Karrie Fransman & Jonathan Plackett

Przełożyła : Aga Zano

Wydawnictwo : https://www.czarnaowca.pl/

Dawno, dawno temu żył sobie królewicz śnieżek … Cooo ?  Młodzieniec imieniem piękny … Jak to ? Pewnego razu kotka w butach … Nieee , to nie możliwe ! (…)

Są takie historie na naszej planecie,które nigdy się nie starzeją. Tak właśnie jest z najsłynniejszymi baśniami, które są opowiadane, czytane i słuchane na całym świecie od wielu pokoleń.

Słucham ? Bywają zmiany ? Zgadza się zdarzają się , jakieś drobne przeinaczenia np. inna narracja… W końcu nie od dziś wiadomo, że wersje opowiadane teraz dzieciom nieco różnią się od oryginałów.

A gdyby tak pójść o krok dalej? Co o tym sądzicie ? Myślicie, że to ryzykowne ?

Autorzy ,którzy napisali tą publikacje porwali się na coś kontrowersyjnego ?!

Nieeee ! Po prostu pozamieniali płeć bohaterów. Wiem,że bardzo dużo czytelników miało wyobrażenia co chodzi o tą publikacją ,conajmniej książki dla dorosłych ,czego nie jestem w stanie zrozumieć .

Oczywiście nie oznacza to, że książka jest na wskroś feministyczna, genderowska, czy uniża mężczyznom pokazując, że to „gorsza” płeć.

Co to ,to nie !

Wewnątrz znajdziemy kilkanaście opowieści ,zaczerpniętych ze zbiorów autorstwa Andrew Langa oraz Leonory Blanche Lang, którzy przełożyli baśnie znanych baśniopisarzy (tych, którzy je tworzyli ) jak chociażby bracia Grimm, Anderse, czy Perrlaut.

Spójrzmy może kogo ,możemy spotkać w tej naszej przewrotnej pozycji 🤔

Młodzieniec zwany Pięknym oraz przerażająca Bestia

Kopciuszek gubiący podczas balu męski trzewik

Chłopiec zwany Czerwonym Kapturkiem

Janeczka i czarodziejska fasola

 Zła wilczyca czy

 Roszpunek z długą brodą …

ŻE OSZUKANICA JESTEM ? Takie z Was niedowiarki ? To chyba musicie sięgnąć po te bajki i przekonać się osobiście 🙂

Czytelnicy ,którzy będą słuchać nieco nietypowych wersji znanych baśni, nie będą narażeni na utrwalanie stereotypów. Mowa tu rzecz jasna przede wszystkim o naszych dzieciach ,które chłoną wiedzę jak gąbka . Pamiętajcie ,że to co im przekazujecie jako rodzice w najważniejszym dla ich rozwoju czasie ,jest dla nich (do pewnego momentu ) jedynym słusznym autorytetem.

„Podział na to, co „kobiece” i „męskie”, nadal jednak jest mocno zakorzeniony w sposobie myślenia i języku używanym przez większość społeczeństwa. Poprzez zamienienie tych dwóch dominujących konstruktów miejscami zamierzamy zachwiać ustalonym binarnym porządkiem i skłonić czytelników oraz czytelniczki do zastanowienia się nad schematami, jakimi się kierują w swoim postrzeganiu idei płci kulturowej.”

Bardzo chciałabym ,żeby w każdym domu było zrozumienie dla chłopców, którzy są delikatni czy wrażliwi i nie musieli się wstydzić  z tego powodu. To samo tyczy się dziewczynek,które mają prawo być silne i samodzielne ,bez dwóch zdań !

Księga , która skradła nie jedno już serce jest przepięknie wydana . Ma wspaniałą okładkę, cudowne ilustracje i pięknie pachnie.

Gwarantuję ,że jak weźmiecie ją do ręki poczujecie się wyjątkowo ♥️

Wiek 7 plus

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ♥️

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ♥️