BYŁ SOBIE KRÓL – cała seria

Tytuł : BYŁ SOBIE KRÓL – seria

Poczet Piastów

Poczet Jagiellonów

Poczet królów wybieranych I

Poczet królów wybieranych II

Autor : Mariusz Wollny

Ilustracje : Zuza Wollny

Wydawnictwo : https://www.sklep.kacperryx.pl/

Kochani!

Co to są za książki…!?

Lubicie historie?

Jestem pewna, że znajdą się miłośnicy, ale nie wszyscy przyswajają wiedzę tak łatwo, a Pani w szkole niestety nie pomogła lub nadal nie pomaga :)! Niektórzy nauczyciele wygrali powołanie w chipsach, tak jak niektórzy kierowcy 🙂 Autor- Mariusz Wollny doskonale zna się na wciąganiu w swoje dzieła czytelnika, tak żeby nie mógł się oderwać od pochłaniania wiedzy.

,,Był sobie król – Poczet Piastów”

jest pierwszą książką z serii. Akcja rozpoczyna się od samego początku i towarzyszy najstarszym ludom zamieszkującym nasze ziemie. Czytelnicy dowiedzą się mnóstwo ciekawostek oraz historycznych faktów przede wszystkim na temat Polskich Władców.

„Żaden naród nie pamięta swoich początków i wiedzę o tamtych, bardzo odległych czasach czerpie głównie z wykopalisk archeologicznych. Ale archeologia jest nauką młodą, liczy sobie zaledwie 200 lat z okładem ( w Polsce półtora wieku). Cóż więc mieli robić nasi przodkowie, tak samo ciekawscy jak i my dzisiaj, w czasach, kiedy o archeologii ani się nie śniło? Wymyślali legendy. A wcale nie były to historie wyssane z palca, dlatego słusznie się powiada, że każda Legenda zawiera ziarno prawdy. Np. z faktu, że sąsiadujące z nami narody Rusinów i Czechów mówią podobnymi językami, dawni Polacy wyciągnęli rozumny wniosek, że kiedyś wszystkie te narodu musiały mieć wspólną ojczyznę, a podzieliły się dopiero później. I tak, ponad 600 lat temu, powstała powszechnie dziś znana legenda

O LECHU, CZECHU I RUSIE, CZYLI O POCZĄTKACH POLSKIEGO PLEMIENIA „(…)

Autor nie przedstawia nam wyłącznie faktów.

Opowiada legendy oraz prowadzi rozważania, które łączą się np. z tradycją. Na szczęście daje nam znać o tym, że temat, na który mówi, może nie mieć całkowitego potwierdzenia w dokumentach lub mogą być one wątpliwej jakości. Tym samym znajdziemy tu również wiele elementów kultury i anegdot,które urozmaicą dzieciom korzystanie z tych pięknych encyklopedii.

Znajdziecie tu legendy, opowieści między innymi :

O niesławnych rządach dwunastu naczelników

O smoku wawelskim

Gonitwa o koronę

Jak myszy zjadły Popiela

Jak mały Mieszko wzrok odzyskał

O chrzcie Polski

W gorącej wodzie kąpany

O pięknej przyjaźni polskiego księcia z niemieckim cesarzem

I wiele, wiele innych.

„Był sobie król – Poczet Jagiellonów” 

Rozpoczyna się w momencie końca czasów Piastów i za nim przejdziemy do Jagiellonów następuje jeszcze ważny rozdział z Andegawenami w roli głównej.

„Zazwyczaj wydaje się nam, że po pierwszej (panującej w Polsce przez niemal pół tysiąc lat) dynastii – Piastach od razu nastąpili władający przez kolejne prawie 200 lat Jagiellonowie. A to nie prawda. Między jednym, a drugich zdołali się bowiem jeszcze wcisnąć Andegawenowie. Nie rządzili długo, raptem kilkanaście lat ( no, na upartego nie całe 30), a cóż to jest wobec naszej 1000 letniej  historii? Istny przerywnik. Na dodatek było ich tylko dwoje, ojciec i córka. Ale za to jaka! Nie dość,, że święta to na domiar pierwszy i jedyny polski król ( nie mylić z królową!) w spódnicy” (…)

Bardzo szybko dowiemy się, że Jadwiga  została królem Polski w wieku ok 10 lat. Była, jak to w życiu bywa nieszczęśliwie zakochana w Wilhelmie, koniec, końców wyszła za mąż za Księcia Jagiełło.

A później to już zostaje przedstawiona historia Władysława II Jagiełło,

Władysława III Warneńczyka,

Kazimierza IV Jagiellończyka,

Jana Olbrachta—–>

za życia którego wiek XVI będzie w Polsce nosić nazwę Złotego Wieku,

Aleksandra,

Zygmunta I Starego,

Spotkacie się tu również z imaginacjami… co to jest? 

Wyobrażenia autora na temat tego, jak mogłyby wyglądać dane sytuacje historyczne,opatrzone dialogami.

Ale to nie wszystko.  Interesujecie się  ,,Bitwą pod Grunwaldem” Jana Matejki? To zapraszam – według Zuzy Wollny, która składa się z 4 części. Pięknie zilustrowanej.

„Był sobie król – Poczet królów wybieranych I ” 

No dobrze i co teraz?

Kiedy już umarł ostatni z Jagiellonów i nie zostawił dla swojego kraju żadnego potomka, zrobił się w Polsce ogromny rozgardiasz. Wszyscy zachodzili w głowę co zrobić, żeby państwo nie popadło w bezkrólewie.

” Wybory władcy nie były w Polsce niczym dziwnym. Pomijając legendarnego Piasta, już przecież Jagiellonów niby obierano za każdym razem, choć nigdy, nawet młodszy brat nie wstąpił na tron przed starszym. Zygmunt August, ostatni Jagiellon, bimbając na sprawę następstwa, nie zostawił w tym względzie żadnej wskazówki i umarł sobie beztrosko w lipcu 1572r., pogrążając cały kraj w przygnębieniu i trwodze ” (…)

Publikacja ta rozpoczyna się od historii Anny Jagiellonki.

Stara panna miała marzenie, że po śmierci brata Zygmunta Augusta zostanie zauważona. Marzenie okazało się ściętej głowy.

Pierwszy wybrany król, Henryk Walezy potraktował ją mówiąc ładnie, niezbyt elegancko. Co zrobił? Wyobraźcie sobie, że zawrócił jej w głowie i zostawił bez grosza przy duszy.

 Dalej „ciągną” się opowieści historyczne o losach Polski aż do Jana Kazimierza, ostatniego z Wazów, niezły był z niego gagatek,na szczęście jego żona Ludwika Maria sprawowała pieczę nad państwem,tak jak potrafiła najlepiej.

Wiecie kto jako ostatni ,,załapał się” na Złoty Wiek naszego kraju? Stefan  Batory, o którym jest również mowa. Wraz z nadejściem Srebrnego Wieku nadszedł czas także Zygmunta III Wazy, Władysława IV Wazy i w końcu, wspomnianego już wyżej, Jana Kazimierza.

„Był sobie król – Poczet królów wybieranych II ” 

Poliglota Michał Korybuta Wiśniowiecki – biografia. Tak zaczyna się już ostatnia z serii nasza księga.

Jestem pewna, że pamiętacie Jana III Sobieskiego. Ha! ale nie wiecie wszystkiego!

Machlajstwa działy się od początku świata i bedą dziać się jeszcze jeden dzień dłużej. Matka Janka chcąc oszukać przeznaczenie, zmieniła jego porę na południe, mimo, że urodził się wczesnym rankiem. W tamtych czasach wierzono, że „postawienie” nogi na tym świecie w południe przyniesie ogromne kłopoty.

Na przykładzie Jana III Sobieskiego oraz  francuskiego władcy Ludwika XIV mamy możliwość wytłumaczenia dzieciom różnicy między królem dziedzicznym a Wybieranym.

Autor wplótł w opowiadanie o Janie wspomniane wczesniej ,,imaginacje”, ktore spowodowały, ze wszystkie publikacje czytamy jak świetną powieść.

Srebrny Wiek odchodzi w zapomnienie, a nastają mroczne czasy – resztki polskiego mocarstwa upadają. Sasy wraz z sprzymierzeńcami doprowadzają do zniknięcia naszego kraju z map świata na 123 lata.  Multum czasu.

Kończymy nasze naprawdę wspaniałe historie, które Wasze dzieci będą chłonąć jak gąbka Stanisławem Augustem Poniatowskim, sprawił on, że monarchia znikła, a nastała republika.

Choć skutecznie zniechęcił do siebie wielu ludzi, to jednak panował w niewiarygodnie trudnym czasie. Miał swoje słabości (które zostały ciekawie rozpisane), ale nie można mu odmówić także pewnych dobrych decyzji.

No dobrze! To teraz czas najwyższy, zeby rozpłynąć się nad tymi wartościowymi księgami, przypominającymi encyklopedie, które nie mają z nimi nic wspólnego ❤️

Piękne, wspaniale napisane z cudownymi ilustracjami Zuzy Wollny, idealnie nadają się na lekcje historii, z której zapewne, żadne dziecko nie chciałoby wyjść.

Wiek 7 plus.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ❤️

Polecam i serdecznie zapraszam ❤️

Kupicie tutaj ❤️ https://www.sklep.kacperryx.pl/