KONIBERKI – Powrót na łąkę

Tytuł :  Koniberki – Powrót na łąkę

Autor : Weronika Szelęgiewicz

Ilustracje : Ania Jamróz

Wydawnictwo : https://literowka.com/

Znacie pierwszą część tej wspaniałej pozycji?

My mamy przyjemność gościć drugi tom , który został wydany tylko dzięki zafascynowanym czytelnikom, którzy wysyłali mnóstwo próśb o kontynuację Koniberków.

Historie powstały w głowie 3-letniego syna autorki, który niespodziewanie poprosił mamę, żeby opowiedziała mu bajkę zaczynającą się od słów:

„Filipinka, jak zwykle, wstała najwcześniej”.

Weronika Szelęgiewicz zapoczątkowała opowieści zgodnie z prośbą syna. Rytuałem stały się wieczorne „wymyślanki” , które skrupulatnie zapisywała. Gdy chłopiec osiągnął 17 lat, autorka postanowiła pokazać je społeczeństwu.

I tak oczarowała „cały świat” włącznie z nami.

Jesteśmy zachwyceni ❤️

„Wiosna była w rozkwicie. Zazieleniła łąkę, ozdobiła ją pięknymi kwiatami, a drzewa w pobliskiej Puszczy ubrała w nowe liście. Cały świat tętnił życiem. Było to widać szczególnie na łące, gdzie koniberki obudziły się z zimowego snu” (...) 

Słoneczny dzień działa nie tylko na człowieka, malutkie koniki wielkości kolibra z pięknymi motylimi skrzydłami, wyszły z podziemnego pałacu.

Koniberki zamieszkiwały w zjawiskowych wingawiach, wielkich kwiatach podobnych do tulipanów. 

Na co dzień żyją w zgodzie ze zwierzętami,co nie znaczy, że nie muszą uważać.

 Zagrażają im pająki, węże, sowy, ale i burze i silne wiatry.

Te niezwykłe stworzenia są jak dzieci. Rządne przygód, działają bez namysłu, popełniając dobrze znane nam błędy.

Mają w sobie ogrom przyjacielskich uczuć. Zazwyczaj wierne, chociaż czasem jak to w życiu bywa narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych.

Publikacja podzielona jest na 11 rozdziałów które tworzą fabularnie zwartą całość. W każdej z części poruszane jest inne zagadnienie, chociaż razem stają się pełnowymiarową historią, z których wasze dzieci wyniosą wartościowe lekcje na przyszłość.

Jestem pewna, że my dorośli również na tym skorzystamy, nie wiem czy nie bardziej niż dzieci 🙂

Każda część jak już wspomniałam zawiera morał, znajdziecie tu m.in

-rozpowiadanie i szerzenie krzywdzących, mijających się z prawdą pogłosek.

Ile razy dochodziły do nas słuchy na temat przyjaciół, czy nas samych,które nawet w połowie nie miały nic wspólnego z prawdą.

Przerażona jestem jak łatwo można zniszczyć człowiekowi życie plotkami.

-(…) ” Obiecałem nie rozpowiadać tego, ale ty jesteś moim bratem, więc to się nie liczy” (…)

-(…)” Koraliku, wiesz co się stało? Śnieżynka w ogóle nie może chodzić, a wszystko przez Filipinkę. Nie tylko zabrała Śnieżynce jej kamyk, ale jeszcze na nią napadła i ją pobiła” (…)

-Węgielku, słyszałeś, co zrobiła Filipinka? Kopnęła Śnieżynkę tak, że ma złamaną nogę. I jeszcze ukradła jej kamyk” (…)

-zbyt szybkie dążenie do bycia dorosłym.

Ach! Jak dobrze to znamy! Kto nie chciał jak najszybciej być pełnoletni, będąc nastolatkiem 🙂

Samodzielne mieszkanie, samochód, praca – pieniądze. Tylko, żeby tak problemy, wysłać w kosmos!

(…) „- Myślę, że jutro wyprowadzę się od rodziców – oznajmił nagle Fikołek. – Jestem już wystarczająco duży, więc zamieszkam sam, tak jak Fiołek. Pomożesz mi znaleźć jakąś ładną wingawię?” (…) 

Oprócz podanych dwóch przykładów, w książce znajduje się jeszcze 9 innych ważnych zagadnień  umieszczonych w zachęcających opowieściach. Wasze dzieci je pokochają, a każdy bohater będzie miał szansę na waszą przyjaźń.

Piękne ilustracje Anny Jamróz idealnie wpisują się w historie dla najmłodszych. Baśnie nadają się juz dla przedszkolaków.

Napisane są językiem lekkim, prostym, ale na wysokim poziomie, traktując dziecko jak równemu sobie.

Wiek 3 plus.

Ania Jamróz to zdolna i szalenie wrażliwa artystka. Ilustruje, fotografuje, kocha książki i cały czas szuka nowych kreatywnych wyzwań. Mieszka i pracuje w Krakowie.W 2014 roku ukończyła grafikę na krakowskiej ASP. Ilustruje książki dla czytelników w każdym wieku.

Autorka – Filolog, nauczycielka i pisarka. Pochodzi z Kłodzka, ale swoje życie związała z Krakowem. Tworzy dla dzieci. Zadebiutowała baśnią dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych pt. Koniberki”.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ❤️

Polecam i serdeczne zapraszam ❤️