LALANI Z DALEKICH MÓRZ

Tytuł : Lalani z dalekich mórz

Autor : Erin Entrada Kelly

Ilustracje : Lian Cho

Tłumaczenie : Maria Jaszczurowska

Wydawnictwo : https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

„Istnieją opowieści o niezwykłych dzieciach, które od dnia narodzin są przeznaczone do wielkich rzeczy i do walki ze złem”

Zdarza się jednak taka sytuacja kiedy dziecko samo postanawia przeciwstawić się losowi i uratować wszystko co dla niego wartościowe.

Lalani – zwyczajna dwunastoletnia dziewczynka. Mieszkanka Sanlagity od wielu lat wysłuchiwała opowieści o górze Kahna ,która spędza sen z powiek niejednemu mieszkańcowi wioski. Bestia z gór z pokiereszowaną twarzą strzeżąca swoich skradzionych skarbów.

Postaw na niej tylko stopę ,a Twoje życie zamieni się w nicość.

W naszej historii pojawia się również druga góra – ISA. Góra,której nikt nigdy nie widział ,ale wyspiarze z Sanlagity co rok wypływają na jej wezwanie . Ich rozbite statki wyłaniają się z otchłani,nie pozostawiając najmniejszej nadziei na przetrwanie.

Piękna, pełna mitycznych stworzeń, czarów, głębokich treści, wzruszająca i ważna, a przede wszystkim niezwykle emocjonująca.

Mieszkańcy Sanlagity każdego dnia modlili się, by kolejny dzień Kahna spała, a życie toczyło się spokojnym rytmem. Niestety,nie wszystko w życiu jest takie jakbyśmy tego chcieli.

Gdy nastał dzień,w którym matka Lalani ukłuła się w palec w czasie zszywania sieci, dla dziewczynki zatrzymał się cały świat.

Na Sanlagicie panowała choroba, na którą umierało wiele kobiet, zajmujących się cerowaniem. Skaleczenie oznaczało gorączkę i śmierć.

To wydarzenie przypieczętowało los Lalani.

Lęk przed górą, głód i pragnienie, brak ziół, który uniemożliwiał leczenie chorych, w tym małego mieszkańca wioski.Najgorszy na świecie ojczym i jego okrutny syn.

Jak wiele można jeszcze znieść?

Lalani postanowiła wziąć los w swoje ręce i pod osłoną nocy wyruszyła w samotną podróż ku brzegom wyspy Isa.

Mgła pełna magii i zapomnienia. Nakrapiany kwiat ,zdolny zwalczyć niejedną chorobę. Przeciwności losu i nieznajome twarze.

Książka ,która pozostawia po sobie ślad. Pełna niesprawiedliwości i okrucieństwa skierowanego przeciw najsłabszym.

Na Sanlagicie nie ma równości. Mimo wielu mądrych kobiet, które mają wiedzę nie dopuszcza się ich do głosu.

Inteligencja emocjonalna nie liczy się. Strach u chłopców, traktowany jest z pogardą.

Nikt nie ma odwagi kroczyć własną ścieżką. W wiosce panuje mrok , paraliż i głos uwięziony w gardle.

Lalani nie może dłużej oczekiwać na cud w bezczynności. Musi działać ,pod milczeniem swojej przyjaciółki.

Silne i odważne bohaterki stoją ramię w ramie z Hetsbim. Chłopcem szukającym wsparcia,zrozumienia ,miłości, które uparcie nie przychodzi. Pojawia się za to wstręt do samego siebie. Decyzję podejmowane wbrew sobie z powodu silnego strachu.

Książka Erin Entrady Kelly wzbudza ogromne emocje jest pełna ważnych refleksji. Nie należy jednak do łatwych książek. Polecam ją dzieciom od 12 roku życia. Jestem pewna ,że większość nastolatków pochłonie ją z zapałem.

Piękna oprawa i trafne ilustracje dają nam cudowny pomysł na prezent.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ❤️

Pozdrawiam i serdecznie zapraszam ❤️

Książkę kupicie w księgarni internetowej

Możecie również rozejrzeć się po innych wspaniałych pozycjach dla dzieci

W obu przypadkach wystarczy wcisnąć logo