„MIĘDZY PUDEŁKAMI” – WARTOŚCIOWA ORGANIZACJA SERCA

Witajcie !

Zapraszam Was kochani na drugą część naszej akcji

” MIĘDZY PUDEŁKAMI ” 

od razu zachęcę Was żebyście się odważyli i przyłączyli do zabawy.

Jak spędzacie czas ze swoimi dziećmi ,jak się bawicie , jak później razem sprzątacie,a może pokusiliście się na zagospodarowanie swojej przestrzeni na nowo ?

Może macie takie plany ? Udało Wam się oddać rzeczy potrzebującym dzieciom ,może wymieniacie się ubrankami ,a może zabawkami… :)?  Nie musicie robić zdjęć swoim pociechom z przodu ,w ogóle nie musicie robić zdjęć . Wystarczy ,że opiszecie swoje historie ,zdarzenia .

Mówię tutaj cały czas o oddawaniu ,ale ja nie mam nic przeciwko ,również sprzedaży . Jak urodziłam Wiktora ,rodzice śmiali się ,że jeszcze chwila ,a ich wystawie na allegro.

Słuchajcie , a może potrzebujecie w czymś pomocy ? Zapraszam ! 

Tylko pamiętajcie , żeby mnie oznaczyć . Chętnie udostępnie .

@swiatksiazekdladzieci

#miedzypudełkami

A tutaj pierwsza część

http://swiatksiazekdladzieci.pl/2021/02/miedzy-pudelkami-zabawki-zero-waste/

No dobrze to zaczynamy !

Ja bardzo dobrze wiem ,że organizacja pokoju dziecka to ogromne wyzwanie .

Oczywiście nie dla wszystkich,to naturalne.  Jestem pewna,że jak już uporacie się z segregacją zabawek i rzeczy Waszych dzieci ,jak już zostawicie tylko to co jest wartościowe będzie Wam dużo łatwiej.

Możecie się ze mną nie zgodzić ,ale

dziecko szczęśliwe to dziecko samodzielne 

a ,żeby było samodzielne,trzeba mu na to pozwolić.

Jestem pewna ,że nie wszyscy mieszkamy w wielkich domach ,czy nawet dużych mieszkaniach o czym wspominałam już w poprzednim wpisie.

Jednym z nas nie przeszkadza bałagan ,rozwalone zabawki i życie wczorajszego dnia zostawione na rano .

Ale są również ludzie ,którzy nie są w stanie pogodzić się z leżącymi piłkami na podłodze ,czy rozwalonymi plastycznymi rzeczami na stole. Ja byłam taką osobą .

Chodziłam i tylko sprzątałam .

Załamać się można. 

To nie jest tak ,że dana osoba to lubi ,ona się z tym realnie meczy. Męczy się ,że nie jest w stanie usiąść i pogodzić się z tym ,że nie warto sprzątać w ciągu dnia ,szczególnie jak ma się małe dzieci ,które odwrócisz się i zrobią to samo.

Sens ma ,zrobienie tego wieczorem ,ooooo pod warunkiem, że ma się na to siłę.

Zazwyczaj cierpi na tym relacja z mężem,bo zamiast usiąść przy serialu i lampce wina to sprzątacie.

Zasypianie razem z dziećmi w pokoju przy ich lulaniu to już inna kwestia 🙂 i jest niezależna od nas . To jest po prostu taki etap i trzeba przez to przejść razem ,wspólnie.

Dlatego jeśli tylko macie możliwość ,pozwólcie sobie pomóc i dajcie zarobić osobom ,które przyjdą i z uśmiechem na twarzy, zrobią to za Was ,nawet 2 x w miesiącu . 

Nie jest to żadna ujma ,a zobaczycie różnicę.

No dobrze ,ale wróćmy do organizacji .

Książki 📖

Każde dziecko powinno mieć dostęp do swoich książek . Każde! Jeśli Wasze dziecko niszczy ,a Wy nie możecie tego znieść

CO JEST ABSOLUTNIE ZROZUMIAŁE 

do czasu kiedy nauczy się ,żeby tego nie robić

 kupujcie mu kartonowe pozycję

i połóżcie je w miejscu dostępnym dla niego,ale to nie wszystko .

Postarajcie się o jakieś ,dwie ,trzy ulubione,które jednak mają normalne kartki,bo musi mieć styczność z takimi książkami.

Lepiej już ,żeby miało kartonowe tak długo jak tego potrzebuje i dostęp do nich niż wszystkie pozycje na samej górze i było zdane na opiekunów ,żeby mogło z nimi obcować.  

Własna biblioteczka dla dziecka jest bardzo ważna ,lub miejsce w Waszej biblioteczce na samym dole,gdzie będzie mógł swoje ukochane publikacje wkładać i wykładać , przeglądać, oglądać kiedy tylko chce.

To podstawa i nie próbujcie z tym walczyć 🙂 

Marzy mi się parapet lub materac na podłodze i mnóstwo poduszek ,gdzie patrząc przez okno można czytać i czytać w nieskończoność. Obok kilka lampek ,w zależności od chęci natężenia światła.

Halooo obudź się Pani Maju !

Gdzie ja znajdę na to miejsce ?

No właśnie !

Uwierzcie mi ,że wystarczy wygodny fotelik taki specjalny dla dziecka w zależności od upodobań i wieku, przyjemny kocyk na oparciu i przyczepiona do niego lampeczka.

Ewentualnie duża ukochana poducha,na której uwielbia siadać .  ❤️

Taka czytelnia.

Miejsce wyciszenia – warto wieczorem ,nastawić dom na tryb związany z dobranocką 🙂 Wyłączyć duże światła ,włączyć we wszystkich pokojach lampeczki ,żeby dom uspokoił się razem ze wszystkimi domownikami . Nawet jeśli po kąpieli ganiają z gołą d.p. to jest to znak ,że zbliża się pora snu ♥️

Puzzle , gry ,układanki ,jednym słowem rzeczy ,które można rozpierdzielić po całym pokoju:) 

Jasne ,że mogę Wam powiedzieć . Powinno leżeć na dole …. bla bla bla . Tak jak już wspomniałam wcześniej ,nie każdy toleruje ,jest w stanie tolerować lub nie chce tolerować pogubionych części gier ,puzzli itp.

Nie wszystkim to odpowiada .

Niektórzy pracują na te rzeczy bardzo długo i podarowanie maluchom owego prezentu dużo ich kosztuje. Później bardzo dbają o tą rzecz, boją się ,że zostanie zniszczona lub ktoś to zniszczy ,a na kolejną nie będzie już ich tak szybko stać . 

Co możecie zrobić ?

Zapakujcię wszystkie części w torebeczkę na suwak lub zatrzask( w zależności od upodobań ) i wsadźcie do pudełka.

Będziecie mieli więcej czasu na reakcję.

Za nim wszystko zacznie fruwać . I tak połóżcie te chciałoby się powiedzieć ch.l.r.e puzzle , gry itp. na dole 🙂 Nie musicie wszystkich ,bo jak pamiętacie warto chować zabawki ,by po jakimś czasie wymienić je na inne,ale niech to dziecko ma do nich dostęp .

Możecie również zalaminować karty itp. – tak wiem ,plastik ,ale takie karty starczą później na bardzo długo ,a i Wy psychicznie będziecie spokojniejsi ,że nie zostaną szybko zniszczone i pozwolicie by spokojnie leżały w zasięgu ręki.

Starsze dzieci bez problemu wyjmą sobie rzeczy z szafy ,chociaż  z mojego doświadczenia wynika ,że nawet straszaki szybciej sięgają bo puzzle itp . Częściej i chętniej jak te rzeczy są widoczne i bardziej dostępne.  

Powiem Wam szczerze ,że my mamy wielki stół i wielkie łóżko.  Rodzina oczywiście – po co Wam takie wielkie rzeczy?!

prawie cały pokój zajmują. 

 No zajmują ,nie można się z tym kłócić . Taka jest prawda,ale pamiętajcie,że każda rodzina jest inna i ma inne potrzeby. Był czas kiedy w naszym domu codziennie była 5 dzieci .

My na stole mamy okresowo różne przedmioty. 

Raz jest to wielka kupka gier , raz klocki Lego, kredki , flamastry , dzieciaków materiały do edukacji domowej, dom Play Mobile .I  one leżą tak ,aż widzę ,że tracą zainteresowanie.

Jeśli wyniosę je wcześniej i tak za chwilę wrócą .

Zwierzęta ,lalki , klocki Lego , maluchowe zabawki i inne wartościowe rzeczy Waszych dzieci ,jak małe buciki barbie itp. muszą mieć swoje miejsce .

I teraz UWAGA !

Nikt nie powiedział ,że te rzeczy zawsze będą leżeć na swoim miejscu i codziennie będą do niego odkładane,bo dzieci mają swoją wizję .

Jeśli zostawią coś w danym miejscu to znaczy że ma tam to leżeć ,bo za chwilę ,za godzinę ,jutro ,ewentualnie za 3 dni wrócą i będę działać ze swoją wyobraźnią i bawić się dalej.  ( mówię o własnym pokoju ,wiem,że w małych mieszkaniach ,ciężko zostawić rozstawione miasto Lego 🙂

Jeśli za każdym razem będzie im to rozwalanie ,gwarantuje że się poddadzą .

Ale przedmioty muszą mieć swoje mieszkanka,dzieciaki powinny wiedzieć ,że jeśli tylko chcą ,mogą odłożyć je w bezpieczne miejsce lub kiedy zostaje zarządzone generalne sprzątanie !

Aaaa mam coś jeszcze lepszego ,kiedy zechcą same z własnej woli posprzątać swoje królestwo –

tak, takie rzeczy się zdarzają,nawet u największych bałaganiarzy.

Dlatego warto razem z dziećmi zaprojektować ich przestrzeń i ustanowić dla każdej kategorii własny dom żeby później z łatwością mogły do niego trafić .

Jeśli nie ma potrzeby trzymania wszystkich ubrań w pokoju dziecka ( kurtki , zimowe buty itp.,a macie miejsce w swojej szafie zabierzcie część rzeczy do siebie)  Dostosujcie dużą komodę na zabawki ,a w środku wsadźcie różnej wielkości pudełka ,czy przegrody.

Ważne ,żeby ubranka były, również na wyciągnięcie ręki , te podstawowe ,żeby mogły samodzielnie się ubrać .

Jeśli wkurza Was ,że ubiorą się nie pod kolor ,coś do czegoś nie pasuje ,zadbajcie o takie zestawy ,żeby do siebie pasowały,wtedy będziecie spać spokojnie.

Duże zabawki

Wystrzegajcie się w małych pomieszczeniach ogromnych zabawek.

Uwierzcie mi od,że dziecku nie jest potrzebna wielka kuchnia ,która później stanie się meblem. Słucham ? Tak z doświadczenia ,mówię 🙂

To nam rodzicom , babciom ,dziadkom są potrzebne takie rzeczy ,nie dzieciom. 

Im wystarczą zajawki tych zabawek ,dwa palniki ,pułka ,a resztę swoją wyobraźnią sobie dopracują.

Nie chcecie wiedzieć co Wiktor miał w pokoju-  metraż ok 2 na 2, wielki stół – piłkarzyki .

Nie nooo jasne ,że było fajnie ,grał z dziadkiem codziennie 🙂 Czasem warto odwalić coś mało realnego i nie codziennego ,jak wyjść z dziećmi na nocny spacer 🙂

Dobraaaa słuchajcie ,są takie rzeczy ,które ja postawiłbym na środku pokoju ,bo są tak wartościowe ,że głowa mała . A jest to np.

BUJAK XXL od BUJO LUJO – stronę mają chwilowo w przebudowie –  www.bujolujo.pl Instagram- @bujo.lujo

autor zdjęcia @piafka – instagram

Wiecie ,że wspinaczka , drabinka , huśtawka ,hamak , rura – taaaak rura do poldance itp. plus wartościowe zabawki ,plus plastyczne akcesoria-biorąc pod uwagę minimalizm to pokój idealny .

Dzieciaki uwielbiają ,spędzać aktywnie czas. Tak wszystkie ! Jedne mniej drugie więcej ,ale wszystkie !

Ale przejdźmy teraz do PLASTYCZNYCH RZECZY 

KOCHAM ♥️

Uwielbiam kredki ,kartki ,plastelinę ,modeline, ciastolinę , piasek kinetyczny , ,brokaty , NIE NAWIDZĘ BARWNIKA – jest w nim wszystko i wszędzie . Rozsypie się trochę ,dotkniesz mokrą ręką i mogiła. Guziczki , gwiazdki GORĄCY KLEJ- najlepsze co może być.

To są  rzeczy ,które pozwolą Twojemu dziecku pobudzać wyobraźnię . I będziecie się przy tym świetnie bawić.

Dobrze byłoby, gdyby były w komodzie przy biurku,ale znamy realia i możemy je umieścić w tej samej komodzie co zabawki ,oczywiście posegregowane w zamykanych torebeczkach.

Jasne że będą wywalane co jakiś czas i trzeba będzie do tego usiąść i przywrócić do porządku ,ale warto ,żeby miały swoje miejsce o czym już wspomniałam .

Fajnie mieć wieszak stojący dla dziecka na przebrania balowe. Moja córka wychowała się na tym. Uwielbiała podchodzić do niego i stawać się nową osoba ♥️

Jeśli chcecie podejść do tematu organizacji przestrzeni swojego dziecka

potrzebujecie przeróżnych

Pudełek

Torebeczek na zatrzask lub suwak

Odpowiednich mebli ,które będą Wam pomagać w utrzymaniu ładu i składu, a nie przeszkadzać . Takie meble można uzyskać z grup ,o których Wam mówiłam w poprzednim wpisie .Ludzie robią remonty , oddają meble z wynajmowanych mieszkań , likwidują dopiero co powstałe sklepy i oddają nowe meble. Regularnie zostają oddawane biurowe jak nowe komody . Takie rzeczy można przerobić również ,tylko trzeba chcieć 🙂

Warto się zainteresować,szczególnie jak Wy będziecie chcieli coś wyrzucić.

Dużo miłości i cierpliwości .

Wiem ,że nie wyczerpałam tematu ,ale może Wam się spodoba i będziecie chcieli więcej … :)?!

Pozdrawiam Was serdecznie ♥️

Jeśli spodobał Ci się ten wpis ,podaj dalej ,wesprzyj. Skomentuj post na Instagramie, daj znać ,czy to co pisze jest potrzebne.

Pozdrawiam Was serdecznie ♥️