OSTATNIE DRZEWO NA ZIEMI

Tytuł : Ostatnie drzewo na ziemi

Autor : Małgorzata Kur

Ilustracje : Magdalena Starzyńska

Wydawnictwo : https://www.ezop.com.pl/

Witajcie.

 Znowu  się spotykamy.

Uwierzcie, że jest powód!

Nie wiem jak wy, ale my sobie nie wyobrażamy funkcjonować bez lasu, drzew, natury, świeżego powietrza, przestrzeni, łąk i szumu wody.

W dobie pandemii działka w otoczeniu lasu i jeziora,stała się dla nas poczuciem bezpieczeństwa i ostatnią deską ratunku,szczególnie jak pozamykali lasy (geniusze)

Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia psychicznego. 

Siedzenie w domu bez perspektywy zmiany jutrzejszego dnia, może prowadzić do depresji, nie tylko dorosłego, ale i dziecka.

Książka, którą chce wam dzisiaj przedstawić jest wyobrażeniem tego co się stanie jak będziemy wycinać każde drzewo, które nam przeszkadza. I nie będziemy szanować tego co dla nas najważniejsze.

„Podobno nie można tęsknić za czymś, z czym nigdy nie miało się prawdziwego kontaktu. Tak twierdzą dorośli. Ale Kalina tęskniła. Może to jej imię sprawiało, że czuła się tak związana z drzewami” (…)

Dziewczynka codziennie zastanawiała się jak wyglądał świat przed wycinką. Jak wygląda przyroda, z której zrobione są jej meble czy kościółek, w którym pobrali się rodzice?!

Lubicie chodzić po sprężynującym mchu w leśnej gęstwinie?

Kalinie muszą wystarczyć sny, które nie zawsze zostają w jej pamięci. 

Wspomniane już ostatnie drzewa znikły zaledwie kilkadziesiąt lat temu.  Zdajecie sobie sprawę, że Ziemi zajęło cztery miliardy lat ich wytworzenie.

Babcia Róża wytrwale opowiada wnuczce historie na ich temat , w które ciężko uwierzyć:

spacery po lesie

zbieranie grzybów, jabłek, grusz, śliw, z sadu na dalekiej wsi

robienie dżemów, kompotów

A później sprzedaż na targu.

Cała rodzina była zaangażowana.

Dziadek, który był stolarzem – wspaniałe zajęcie. Uwielbiam zapach drewna. Meble, które im pozostały, niejedni chcieli odkupić za fortunę, ale rodzina była nieugięta.

Rodzina Kaliny mieszkała w bloku. Tata pracował w urzędzie, a mama była projektantką wnętrz. Jej kariera nabierała tempa.

(…) „Codziennie rano, zanim rodzice pojechali do pracy, Marcel przychodził po Kalinę, brali niewielkie butle z tlenem i razem szli do szkoły” (…)

Brzmi to przerażająco. Nie chciałabym dożyć takich czasów. Nie chciałabym, żeby moje dzieci dożyły takich czasów.

Kochani!

Wspaniała opowieść o życiu, które nas czeka jeśli nie będziemy walczyć z naszą rządzą pieniędzy. Jeżeli nie będziemy walczyć o drzewa, które są nam niezbędne do oddychania !

Znajdziecie w tej publikacji wspaniałą kobietę – babcie Kaliny, która zostawiła po sobie skarb. Dzięki, niemu dziewczynka postara się uratować rodziny tych nieszczęśników, którzy skazali ludzi na taki smutny los.

Przyjaźń

Zaufanie

Zdrada

Ubóstwo

Choroba

Miłość

Wytrwałość

Siła dziecka, które niejednokrotnie jest mądrzejsze od dorosłego, nawet tego wysoko usytuowanego i wykształconego.

Takie o to WARTOŚCI znajdziecie w tej historii, dla mnie pozycja obowiązkowa! 

Koniecznością z naszej strony jest pokazywanie dzieciom konsekwencji różnych działań ludzi. Przekazywanie najwyższych wartości. I utwierdzeniu ich w tym, że są w stanie dokonać tak ważnych rzeczy- jak dorośli. Jestem pewna, że dużo ważniejszych.

Zosia Dzierżawska

Ilustratorka i autorka komiksów. Studiowała literaturę porównawczą w Warszawie oraz podyplomowo ilustrację w Mediolanie.

Małgorzata Kur – autorka

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim i grafiki wydawniczej na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wiek 7 plus.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć❤️

Zapraszam i serdecznie polecam ❤️