POZYTYWNA DYSCYPLINA

Tytuł : Pozytywna Dyscyplina

Autor : Jane Nelsen

Ilustracje : Beata Kostuch – Wiśniewska

Przełożyła : Anna Czechowska &  Anna Rosiak

Wydawnictwo : https://cojanato.pl/

Myślę, że za nim zacznę cokolwiek pisać wam o tej książce, dopuszczę do głosu AUTORKĘ .

„Pozytywna Dyscyplina opiera się na filozofii i naukach Alfreda Adlera i Rudolfa Dreikursa. Niestety, nie było mi dane uczyć się od tych niezwykłych ludzi osobiście” (…)

(…) Jestem matką siedmiorga dzieci i babcią osiemnaściorga wnuków na 2006 rok. Wiele lat temu, gdy miałam dopiero piątkę dzieci, w tym dwoje nastolatków, frustrowały mnie te same problemy wychowawcze…

Nie wiedziałam jak sprawić, by moje dzieci się  nie kłóciły, sprzątały po sobie zabawki, dotrzymywały słowa i robiły to na co się umawialiśmy.

Na tyle ile to możliwe oczywiście.

Problemem było zagonienie ich do łóżka wieczorem i wyciągnięcie ich z niego rano. Albo wsadzenie do wanny, a potem wydostanie z niej.

Poranki były prawdziwym wyzwaniem, ponieważ wyprawienie dzieci do szkoły wiązało się z koniecznością nieustannego napominania i irytującymi słownymi przepychankami. Moja podręczna walizeczka z metodami wychowawczymi zawierała głownie groźby, krzyki i bicie ” (…)

Jestem pewna, że praktycznie każdy z nas utożsamia się z autorką i ma podobne odczucia. Czujemy się bezsilni, zmęczeni, obciążeni natłokiem obowiązków i wymaganiami z każdej strony.

Jane Nelsen pewnego dnia po raz, któryś z rzędu powtórzyła zdanie

„Już sto razy mówiłam Ci, żebyś sprzątał swoje zabawki”

Nagle dotarło do niej, że to NIE  jej dziecko jest „tępe” i nic nie rozumie, tylko ONA,a jej metody wychowawcze są o d… potłuc.

Powiem wam coś jeszcze! Co powinno podnieść większość z nas na duchu.  Nasza autorka STUDIOWAŁA PSYCHOLOGIĘ.  SPECJALIZACJA – ROZWÓJ DZIECKA.

Czytała mnóstwo poradników, które nie miały w sobie ani krzty wskazówki jak tego dokonać.

Po pierwszym dniu kursu Alfreda Adlersa , Jane była zachwycona,że zdobędzie praktyczne umiejętności.

Wyeliminowała z ich życia wiele niepotrzebnych utarczek,zyskała współpracujące dzieci i w końcu umiała cieszyć się z macierzyństwa.

Postanowiła podzielić się tą wiedzą i napisać książkę, którą właśnie wam przedstawiam.

Polskie wydanie ukazało się dzięki pomocy finansowej setek rodziców, którzy przekonawszy się o skuteczności metody, wsparli ten projekt na drodze crowdfundingu.

Jestem pewna, że pamiętacie te czasy kiedy dzieci siedziały wyprostowane w ławkach i bez mrugnięcia okiem wykonywały wszystkie polecenia, w życiu nie przyszłoby im do głowy, żeby pyskować rodzicom lub niegrzecznie zwracać się do osób starszych?

Ogrom ludzi jest sfrustrowanych, że dzieci nie są tak odpowiedzialne i ambitne, jak wydawały się wiele lat temu.

Dlaczego?

– Rozbite rodziny

– Wpływ telewizji

– Gra na komputerze

– Pracujące matki

Oho!

„We współczesnym społeczeństwie te czynniki są tak wszechobecne, że gdyby faktycznie to one byłyby odpowiedzialne za wszystkie wyzwania rodzicielskie sytuacja wyglądałyby niewesoło”

Wiecie gdzie jest odkrycie eureki?

” Kiedy Tata stracił kontrolę nad Mamą, obydwoje stracili kontrolę nad dziećmi”

W pierwszym rozdziale m. in znajdziecie :

– Powody, dla których dzieci nie zachowują się tak jak w starych, dobrych czasach.

– Siedem ważnych przekonań i umiejętności dzięki, którym wyeliminuje się nieodpowiednie zachowania.

– Trzy główne podejścia do egzekwowania dyscypliny u dzieci i czym się różnią?

– Jaki wpływ na dzieci ma długofalowe stosowanie surowych metod wychowawczych i dlaczego?

Kolejne rozdziały przynoszą nam kolejne „niekończące” się wskazówki.

Pozytywna Dyscyplina 

Pomaga rodzicom:

– zrozumieć swoje dzieci

– wspierać ich naturalny potencjał

– wychowywać je na mądrych, pewnych siebie, odpowiedzialnych i wrażliwych dorosłych

– SKUTECZNIE radzić sobie z codziennymi trudnościami, takimi jak ubieranie się, wychodzenie z domu, sprzątanie, mycie zębów i tym podobne.

5 Fundamentalnych Zasad Pozytywnej Dyscypliny

1. Pomaga dzieciom poczuć łączność i przynależność, pomaga im poczuć, że są ważne w rodzinie i społeczności.

2. Jest jednocześnie pełna szacunku i wymagająca: miękka i zdecydowana w tym samym czasie, czyli twarda dla problemu i miękka dla osoby.

3. Jest skuteczna długofalowo: bierze pod uwagę to, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie i jak decyduje się postępować w przyszłości, aby przetrwać i odnosić sukcesy.

4. Uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych: szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy oraz umiejętności wnoszenia wkładu i bycia pożytecznym w domu, przedszkolu, szkole i większej społeczności.

5. Zaprasza dzieci do odkrywania, jak bardzo są zdolne i kompetentne. Zachęca je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii.

Pozytywna Dyscyplina dostarcza rodzicom gotowych narzędzi i technik do pracy nad sobą i do pracy z dzieckiem.

Oprócz publikacji naładowanej wskazówkami. Macie do swojej dyspozycji 52 karty,które pomogą Ci być dobrym i skutecznym rodzicem po, które z łatwością można sięgnąć. Dostępny jest również ebook.

Serdecznie zapraszam na stronę pozytywna dyscyplina, gdzie znajdziecie dodatkowe realne wsparcie.

https://pozytywnadyscyplina.pl/

Wiem, że praca nad sobą nie jest łatwa. Dodatkowo jak nie mamy idealnego życia. Brak pracy, problemy zdrowotne, tragedie życiowe to kłody, które życie rzuca nam pod nogi, ale warto dla dobrych relacji powolutku wprowadzać w swoje zachowanie zmiany, które pozwolą nam wszystkim na godne życie rodzica i dziecka. 

Każdy z nas popełnia błędy, każdy z nas zasługuje na szacunek. Nie ważne czy jesteśmy dorosłym czy dzieckiem.

Nie ma w tej pozycji absolutnie nagonki na rodzica.

Autorka przekonuje, że nabycie cennych umiejętności społecznych pozwoli łatwiej dzieciom wejść w dorosłe życie. Komunikatywność, asertywność, obrona własnych granic, empatia, akceptacja drugiego człowieka.

Uwolnimy się od poczucia winy za „złe zachowanie” podopiecznych i tym samym zrobimy krok w kierunku znalezienia nowej drogi porozumienia z dzieckiem.

Książka idealnie nadaje się również dla nauczyciela, do wprowadzenia metody we własnej klasie, szkole.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ❤️

 

Polecam i zapraszam serdecznie ❤️