POWRÓT NA WIELKĄ GÓRĘ

Tytuł : Powrót na Wielką Górę

Autor : Anna Machacz & Rafał Mazur

Ilustracje : Kamila Golec

Wydawnictwo : https://wrazlive.pl/

Kochani! To ten moment, gdzie możemy pokazać dziecku, że książki nie są jedyną fascynacją tego świata i nawet w ich czytaniu trzeba mieć umiar.

Zaciekawieni?

Wspaniale!

Lubię książki inne niż wszystkie. Lubię pozycje, które zaspokajają potrzeby dzieci nadzwyczaj rozwiniętych i ciekawych świata.

Dlaczego autorzy zdecydowali się na prezentowanie filozofii chińskiej?

Kultura chińska przestaje być tak odległa jak kiedyś.

  Współczesny świat staje się transkulturowy i najlepszą decyzją jaką można podjąć to przygotowanie się na tą okoliczność i zapoznanie się z z bogactwem myśli kultur pozaeuropejskich.

To jednak nie wszystko!

Powodem jest również kryzys klimatyczny, zmiany dokonane przez człowieka w ekosystemie naszej planety.

Chińska filozofia daoistyczna, której tekstami głównie kierowali się nasi autorzy pisząc bajkę, którą chce wam przedstawić, jest jedną z nielicznych szkół filozoficznych podkreślających jedność człowieka z otaczają go Naturą.

Wszystkie przygody naszej bohaterki są oparte na autentycznych tekstach chińskich filozofów, głównie pismach daoistycznego filozofa Zhuangzi.

Wszystko fajnie, ale do brzegu Maju…

Teraz po Polsku 🙂

„- Tato, Tato… – Zdenerwowana Lin szybko biegła przez ogród do ulubionej śliwy swojego taty, gdzie spodziewała się go odnaleźć.

– Co się stało córeczko? – Zza drzewa wychylił się Pan Liu.

– Nie uwierzysz, ale odwiedził mnie mały dudek i opowiadał dziwne rzeczy,że wyschła moja sadzawka,a ja tylko czytam i czytam. „(…)

Powiem wam szczerze, że po tym jak Jula zaczeła płynnie czytać jej każda wolna chwila, każda przerwa w zdobywaniu wiedzy wygląda tak samo 🙂

W pewnym momencie stwierdziłam, że wychowałam potwora i nawet podzieliłam się z tym z wami. 

Oczywiście był to żart, ale jednak jakieś ziarenko w tym prawdy jest.

Za nim przejdziemy dalej, muszę was uprzedzić że jest to druga już część przygód rezolutnej dziewczynki.

Bardzo zachęcam was przeczytać również pierwszą, z której Lin wyniosła wiele wartościowych skarbów.

Przykładowo dowiedziała się, że mądrość zdobywa się dzięki rozumieniu tego co się czyta, a nie przez bezmyślne składanie liter w słowa, a słów w zdania. 

Życie naszej bohaterki płynęło spokojnie.

Jej ulubionym miejscami do czytania była ławeczka w ogrodzie lub zaprzyjaźniony fotel.

Biorąc do ręki książkę czas się dla niej automatycznie zatrzymywał. 

Zdobywała wiedzę, ale omijało ją życie.

Przyroda zmieniała swoją barwę, ptaki śpiewały których nasza mała Lin nawet nie zauważała…

Dudek zarzucił dziewczynce, że zamknęła się na świat. Mała kobietka nie mogła sobie tego wybaczyć i zrozumieć.

Tata przyznał, że zatapiając się w jakiejś publikacji, nawet jeśli uczymy się wartościowych rzeczy jak np. jak ważna jest woda dla życia organizmów, a nie dostrzeżemy, że sadzawka wyschła…

To co nam po tej wiedzy? 

Książka skonstruowana jest w taki sposób,że nie zostajemy z pytaniami dzieci sami. Oprócz rozdziałów, które składają się na historie,po każdym z nich jest obszerna notatka od filozofa – o co chodzi w danym rozdziale.

(…)”W efekcie, przez swoje pragnienie posiadania wiedzy, zatopiła się w książkach i zapomniała o tym co pisze Zhuangzi, a mianowicie, że słowach służą tylko do chwytania pomysłów i można o nich zapomnieć, gdy idea zostanie już uchwycona.

Lin „weszła” w świat książek i zapomniała o wszystkimi, co leży poza nim. Tym samym przez swoje drobne działanie,przyczyniła się do zburzenia Harmonii panującej w świecie, której utrzymanie polega na tym, iż we wszystkim staramy się zachować umiar. „(…)

Każda przygoda opatrzona jest ilustracją oraz notatką na temat danego obrazka.

Mądra, wyróżniająca się z tłumu publikacja zawierającą w sobie to co w życiu najważniejsze.

Porządek Natury powstał długo, długo za nim zdążyliśmy mrugnąć. Porządek Natury jest większy niż największe plany człowieka. Powinniśmy „podłączyć” się pod jej ruch zamiast ją ograniczać i nadmiernie eksploatować.

Wartościowa książka, która będzie idealnym narzędziem do rozmów z dziećmi na ważne tematy!

Wiek 6 plus.

Anna Machacz

Architekt edukacji, pedagog, trener, animator. Autorka i współautorka książek dla dzieci. Kocha pisać w duetach. Tak właśnie powstały „Podróże pościelotem”, z Magdaleną Krzysik i „Podróż na Wielką Górę. Bajka filozoficzna” z Rafałem Mazurem.

Rafał Mazur

Muzyk, doktor filozofii. Redaktor w piśmie kulturalnym Fragile. Od 20 lat zajmuje się swobodną, spontaniczną improwizacją w muzyce. Współpracuje z wybitnymi improwizatorami światowej sceny free jazzowe i free improvised music. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych filozofii chińskiej, filozofii improwizacji oraz sztuce improwizowanej. Zajmuje się głównie daoistycznymi strategiami działania, chińską koncepcją sztuki, filozoficznymi aspektami dalekowschodnich sztuk walki, daoistyczną, filozoficzną koncepcją „sztuki życia”, oraz dalekowschodnimi, medytacyjnymi metodami pracy z umysłem.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ❤️

Polecam i serdecznie zapraszam  ❤️